Banstatus


 

18-håls banan:

Öppen

Korthålsbanan:

Öppen

Drivingrangen:

Öppen

Skymningsgolf:

Från kl 17:00

Övrig info:

Alla introduktionskort skall föranmälas. Läs mer under fliken "Greenfee" och rabatter.

När Kansli/Shop är stängt  betalas ev. greenfee kontant eller med Swish i "Gamla Kansliet".


 

          Nyheter



Vi säger stort grattis till Philip Linberg Bondestad och Maria Hansson till segrarna i Herr resp Dam KM!


Vi gratulerar Norge till segern i årets upplaga av "Slaget vi Dynekilen"!

 

Passa på att läsa om golfens nya regler som gäller fr.o.m 1/1 2019 genom att klicka här: REGLER 2019

Bli medlem hos oss! Spela hela 2019 för bara 3500 kr Gäller endast nya medlemmar. Ring kansliet på +46-526-34000 för mer info.

 

 

  

  Öppettider

____________________

Kansli/Shop:

Mån - Tors     9 - 18

Fredag           9 - 17

Lördag           8 - 15

Sön, helgdag 9 - 15

 

Restaurang:

Alla dagar 9 - 17.30

Kiosken på hål 9 är öppen alla dagar.

Mer info om restaurangen finner du under fliken "Dynekilens GK". 

Kansli/Tidsbokning
+46 (0)526-340 00

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pro/Shop
+46 (0)526-34180

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Restaurang
+46-526-34000
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Dynegolf AB/Dynekilens GK
Dyne Gård
452 92 Strömstad 


HIO/Klubbmästare/Banrekord


Hole in one
2018 Bobby Hedin Hål 5
  Martin Wallqvist Hål 12
  Edvin Lundgren, Hökensås GK Hål 12
  Lars Överby, Piteå GK Hål 5
  Geir Bekkum, Mjösen GK Hål 5
  Christer Hansson Hål 16
2017 Stefan Adolfsson, Uddevalla GK Hål 16
  Rikard Johansson Hål 16
  Alexander Johansson Hål 7
  Niklas Hedlund, Lyckorna GK Hål 12
  Dag Haakon Andresen, Skjeberg GK Hål 12
2016 Robert Olofsson, Albatross GK Hål 12
  Bengt Kristiansen, Dynekilens GK Hål 16
2015 Oddbjörn Heggem, Dynekilens GK Hål 5
  Dag Andresen, Mörk GK Hål 12
  Julia Johansson, Borås GK Hål 16
  Ståle Bondestad, Dynekilens GK Hål 5
2014 Frank Westby, Strömstad GK Hål 5
  Espen Nedland Hansen Hål 12
2013 Patrick Röhne, Dynekilens GK Hål 10
  Majlis Iverlund, Dynekilens GK Hål 16
  Bobby Hedin, Dynekilens GK Hål 12
  Mark Fagerheim Hål 12
  Lars Boman Hål 7
2012 Gunnar H Jensen, Halden GK Hål 10
  Isabelle Hansson, Dynekilens GK Hål 7
2011 Inger Johanne Östgård Hål 16
  Svein Löwengreen, Halden GK Hål 5
  Jonas Baatz, Dynekilens GK Hål 16
  Jonny Steen, Dynekilens GK Hål 16
2010 Annika Alexandersson, Dynekilens GK Hål 12
  Birgitta Pentonen Hål 16
  Marie Roos, Onsjö GK Hål 7
2009 Jan Sindre Monsen, Dynekilens GK Hål 12
  Dagfinn Lorentsen, Dynekilens GK Hål 16
  Tomas Walle Jensen, Oslo GK Hål 10
  Kristoffer Tandstad, Dröbacks GK Hål 5
  Joh Gulichsen, Onsöy GK Hål 16
2008 Bengt Uno Karlgren, Bryngelfjordens GK Hål 10
  Kim Stagnes, Dynekilens GK Hål 10
  Jan Roest, Sydsjaellands GK Hål 5
  Filip Larsson, Lundsbrunns GK Hål 12
  Jan Martin Thorstensen, Stranda GK, Norge Hål 10
2007 Inger Baevre, Östmarka GK, Norge Hål 7
  Kjetil Gaulen, Borregaard GK Hål 5
  Frode Grönning, Dynekilens GK Hål 5
  Marit Moen, Dynekilens GK Hål 10
  Ulf Andersen, Oppegård GK, Norge Hål 7
2006 Lars Stenevi, Ryfors GK Hål 5
  Jörgen Molin, Dynekilens GK Hål 12
  Stefan Carlsson, Uddevalla GK Hål 10
  Kim Feuth, Haga GK, Norge Hål 16
2005 Jörn Olsen, Drammen GK, Norge Hål 10
  Mette Sverdrup Tandberg, Holtsmark GK, Norge Hål 10
  Håkan Lexing, Mälarö GK/Skytteholm Hål 10
  Frithjof Leegaard, Halden GK, Norge Hål 16
  Atle Solöy, Selje GK, Norge Hål 7
  Tommy Walseth, Groruddalens GK, Norge Hål 10
2004 Lars Bendevik Dölvik, Hvam GK, Norge Hål 12
  Frederik Kollevold, Baerum GK, Norge Hål 7
2003 Lasse Delebekk, Skjeberg GK, Norge Hål 5
  Ragnhild Lied Johansen, Krokhol GK, Norge Hål 10
  Kim Stangnes, Dynekilens GK Hål 10
  Mons Bertil Aarskog, Östmarka GK, Norge Hål 16
2002 Kristoffer Angerer, Oslo GK, Norge Hål 12
  Johan Liesén, Färgelanda GK Hål 5


Klubbmästare
2018 Damer Ewa-Lena Hedin  
  Herrar Bobby Hedin  
  Junior Philip Linberg Bondestad  
  D-50 Maria Hansson  
  H-22 Kim Stangnes  
  H-40 Oddbjörn Heggem  
  H-50 Per Johansson  
  H-60 Kjell Skram  
  H-70 Anders Hammarlund  
2017 Damer Maria Hansson  
  Herrar Bobby Hedin  
  Juniorer Bobby Hedin  
  D-50 Maria Hansson  
  H-30 Oddbjörn Heggem  
  H-40 Per Johansson  
  H-50 Lars Bakker  
  H-60 Sven-Roger Alexandersson  
  H-70 Anders Hammarlund  
2016 Damer Maria Hansson  
  Herrar Henrik Sand  
  Juniorer Bobby Hedin  
  D-50 Maria Hansson  
  H-30 Oddbjörn Heggem  
  H-40 Per Johansson  
  H-50 Helge Dilling  
  H-60 Sven-Roger Alexandersson  
2015 Damer Inställt  
  Herrar Henrik Sand  
  Juniorer Bobby Hedin  
  H-30 Oddbjörn Heggem  
  H-45 Per Johansson  
  H-55 Öivind Huseby  
  H-65 Anders Hammarlund  
2014 Damer Maria Hansson  
  Herrar Henrik Sand  
  Juniorer Henrik Sand  
  D-50 Maria Hansson  
  H-35 Mathias Johansson  
  H-45 Per JohanssonPer  
  H-55 Yngvar Hoffström  
  H-65 Kjell O Transeth  
2013 Damer Ewa-Lena Hedin  
  Herrar Per Johansson  
  Junior Henrik Sand  
  D-35 Maria Hansson  
  H-35 Jan Sindre Monsen  
  H-45 Per Johansson  
  H-65 Kai T Hammer  
2012 Damer Maria Hansson  
  Herrar Per Johansson  
  D-35 Maria Hansson  
  H-35 Per Johansson  
  H-45 Håkan Sandberg  
  H-55 Jörgen Molin  
  H-65 Kjell O Transeth  
2011 Damer Maria Hansson  
  Herrar Per Johansson  
  Junior Henrik Sand  
  D-35 Maria Hansson  
  D-60 Susanne Gutke  
  H-35 Per Johansson  
  H-45 Håkan Sandberg  
  H-55 Arne J Devold  
  H-65 Arild Sand  
2010 Damer: Maria Hansson  
  Herrar: Per Johansson  
  Junior: Henrik Sand  
  H 22-34: Andreas Nikkinen  
  D-35: Maria Hansson  
  H-35: Per Johansson  
  H-45: Svein Lund  
  H-55: Kjell O Transeth  
2009 Damer: Maria Hansson  
  D-35: Ewa-Lena Hedin  
  D-50: Maria Hansson  
  Flickor: Isabell Hansson  
  Herrar: Per Johansson  
  H-35: Per Johansson  
  H-45: Frode Grönning  
  H-55: Kjell O Transeth  
  Pojkar: Henrik Sand  
2008 Herrar: Henrik Sand  
  Damer: Ewa-Lena Hedin  
  D35: Ewa-Lena Hedin  
  H35: Ola Persson  
  H45: Sture Dahlberg  
  H55: Kjell Transeth  
  Juniorer: Henrik Sand & Isabelle Hansson  
2007 Herrar: Per Johansson  
  Herrar35: Per Johansson  
  Herrar45: Sven-Roger Alexandersson  
  Herrar55: Kjell O Transeth  
  Damer: Eva-Lena Hedin  
  Damer35: Eva-Lena Hedin  
  Juniorer: Jesper Gutke och Emma Larsson  
2006 Herrar: Per Johansson  
  Herrar35: Per Johansson  
  Herrar45: Frode Grönning  
  Herrar55: Lennart Wilgotsson  
  Damer: Maria Hansson  
  Damer40: Maria Hansson  
  Damer40: Monica Olsson  
  Juniorer: Johan Hedin  
2005 Herrar: Joakim Davidsson 75+80
  Herrar35: Guy Hansson 75
  Herrar55: Hans Lind 83
  Damer: Maria Hansson 90+91
  Juniorer: Anton Olsson 81
2004 Herrar: Joakim Davidsson 75+72
  Herrar45: Svein Lund 76+78
  Herrar55: Allan Josefsson 90+38
  Damer: Maria Hansson 101+98
  Juniorer: Joakim Davidsson 75
2003 Herrar: Svein Lund 73+77
  Herrar45: Svein Lund 73+77
  Herrar55: Allan Josefsson 83+83
  Damer: Marielle Källvik 79
  Juniorer: Marcus Axelsson 88
2002 Herrar: Allan Josefsson 74+34
  Herrar45: Allan Josefsson 74+34
  Damer: Marielle Källvik 88+39
  Juniorer: Philip Anderson 76+34
Banrekord
Bobby Hedin, Dynekilens GK 63 slag